Slujire arhierească în Parohia Vulturi la Denia din Joia Mare

Evenimente Aprilie 22, 2022

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, a fost prezent în mijlocul credincioșilor din Parohia Vulturi pe 20 aprilie 2022, unde a săvârșit slujba Deniei din Sfânta și Marea Joi. Din soborul de preți slujitori au făcut parte Părintele Protopop Toma Gradinaciuc și Părintele Paroh Ioan-Lucian Radu.

La finalul slujbei, Preasfințitul Nichifor a ținut un cuvânt de învățătură, în care a subliniat importanța evenimentelor pe care le comemorăm în Joia din Săptămâna Pătimirilor (cuvântul poate fi ascultat integral la adresa https://doxologia.ro/audio-dumnezeu-daruieste-intelegere-intelepciune-pace-celor-ce-se-apropie-cu-inima-curata-de-el-ps)

Preasfințitul a apreciat activitatea duhovnicească și administrativă de la această parohie, precum și progresele evidente care au avut loc în mai puțin de patru luni de la instalarea noului preot paroh.

Părintele Ioan-Lucian Radu a mulțumit Preasfințitului Nichifor Botoșăneanul pentru bucuria duhovnicească a acestei frumoase slujbe și a dat mărturie despre implicarea exemplară a credincioșilor atât în lucrările care s-au realizat, cât și în viața duhovnicească.

Credincioșii au participat în număr mare la această slujbă, primind cu bucurie binecuvântarea arhierească.

Citește alte articole despre: slujba arhiereasca, PS Nichifor Botoșăneanul